0 Obľúbené

Dámske hodinky – neodmysliteľný doplnok modernej ženy

Dámske hodinky nielenže zobrazujú čas, ale aj kombinujú štýl a funkčnosť, pričom dbajú na súčasné trendy. V dnešnej dobe existujú digitálne aj analógové modely s číselníkmi rôznych veľkostí a displejov. V našom internetovom obchode Stilago.sk ponúkame iba osvedčené značky, pri výrobe ktorých boli použité najhodnotnejšie a zároveň najodolnejšie povrchové materiály.

Niečo z histórie dámskych hodiniek

V priebehu 20. a 21. storočia nadobudlo nosenie dámskych hodiniek pre ich majiteľky nielen praktický ale aj estetický význam. Hodinky začali byť vnímané z pohľadu modernej ženy viac ako ozdoba či módny doplnok, nielen ako striktný ukazovateľ aktuálneho času a dátumu. Zatiaľ čo pánske hodinky sa stali ukazovateľom módnych trendov už v priebehu devätnásteho storočia, dámske hodinky si na túto výsadu museli ešte nejaký čas počkať. V našom internetovom obchode Stilago dnes nájdete hodinky v širokom zastúpení ponúkané nielen ako klasické hodinky, ale aj modely na úrovni dámskych šperkov.

Vreckové hodinky ako pomocník človeka oslávili nedávno 500 rokov svojej existencie. Ich prvý exemplár sa objavil okolo roku 1500. V polovici devätnásteho storočia bola zahájená sériová, priemyselná výroba vreckových hodiniek. To viedlo k ich významného zlacneniu a stali sa tak prístupnejšie väčšiemu počtu zákazníkov predovšetkým z krajín Európy.

Prvé modely náramkových hodiniek uzreli svetlo sveta až začiatkom minulého storočia. V roku 1904 ich na zákazku pre jedného francúzskeho pilota vyrobila spoločnosť Cartier. Po prvej svetovej vojne ich začali postupne nahrádzať vreckové modely, ktoré v priebehu niekoľkých rokov úplne ovládli trh. Približne od tejto doby sa dejiny pánskych a dámskych hodiniek začali písať spoločne. Po druhej svetovej vojne sa začali objavovať dnes už pomerne zastarané naťahovacie hodinky, ktoré neskôr nahradili moderné quartzové, resp. kremíkové modely.

Nezabúdajme, že dámske náramkové hodinky sú dnes plnohodnotným módnym artefaktom a výberom tých správnych dávate najavo nielen svoj postoj k móde, ale aj aktuálnu náladu alebo životný štýl. V našom internetovom obchode Stilago si vyberie každá žena podľa svojho vkusu.

Podľa akých parametrov treba dámske hodinky vyberať?

V prípade dámskych hodiniek sa rieši hlavne rozmer puzdra, prípadne dĺžka remienku. Tu záleží predovšetkým na vkuse a veľkosti ruky nositeľky hodiniek. V puzdre hodiniek je uložený hodinový strojček. Pri klasických, módnych a spoločenských hodinkách pre dámy sú najčastejšou voľbou puzdrá z antikorovej ocele či kvalitnejšieho titánu, platiny, pozlátenej ocele či zhutneného zlata.

Rozmery a tvar

Pri zohľadňovaní rozmerov a tvaru záleží predovšetkým na vkuse a veľkosti ruky nositeľky hodiniek. Malé puzdrá majú šírku do 2,5 cm, stredné do 4 cm a širšie puzdrá už možno označiť za veľké. Ideálnu veľkosť priemeru dámskych hodiniek zistíte, keď si zmeriate obvod zápästia, následne si z obvodu vypočítate druhú odmocninu. Napríklad žena s obvodom zápästia 16 cm by mala vyberať puzdro hodiniek so šírkou okolo 4 cm. Puzdro nemusí byť iba okrúhle, obľúbené sú aj hranaté a kosoštvorcové tvary. Ak túžite po originálnom kúsku, zvoľte niektorý z atypických tvarov puzdra. Elegantne vyzerajú aj dámske hodinky s kamienkami.

Použité materiály

Puzdro hodiniek slúži v prvom rade ako ochrana nanajvýš sofistikovaného a komplikovaného hodinového strojčeka. Je preto pochopiteľné, že toto zariadenie musí byť dobre chránené. Pri klasických, módnych a spoločenských hodinkách pre dámy je najčastejšou voľbou materiálu na výrobu puzdra antikorová oceľ či kvalitnejší titán, platina alebo pozlátená oceľ či zhutnené zlato.

Oceľové puzdrá sú odolné a vďaka pozláteniu či povrchovým úpravám možno v našej ponuke Stilago vyberať z rôznych farebných úprav. Plastové a silikónové puzdrá sú ľahké, ale o niečo menej odolné. Podobne ako puzdro by malo byť odolné aj sklíčko dámskych hodiniek. Najvyššiu odolnosť ponúkajú zafírové a tvrdené sklíčka, najnižšiu sklíčka plastové. Vyvážený pomer ceny a kvality nájdete v prípade minerálnych sklíčok, ktoré sa používajú najčastejšie.

Remienky hodiniek sa najčastejšie vyrábajú z kože, alebo ocele. Tieto dva materiály sú najrozšírenejšie a najhodnotnejšie. Koža pôsobí vždy elegantne, je odolná a príjemná. Hodí sa k všetkým typom dámskych hodiniek. Oceľ predstavuje veľmi odolný materiál s krásnym vzhľadom. Existuje antikorový, pozlátený variant a oceľ s PVD povrchovou úpravou. Plastové remienky sú ľahké, pohodlné a nespôsobujú alergické reakcie. Tie, ktoré sú vyrobené z gumy, sú vhodné na šport aj každodenné nosenie. Silikón má rovnaké vlastnosti ako guma, len je vyrobený z inej zmesy materiálov. Najodolnejším materiálom využívaným v šperkárstve je titán. Je ľahký a antialergénny. Textil je pohodlný a ľahký, pri častom nosení sa však môže ľahšie opotrebovať.

Funkcie

Moderné dámske hodinky disponujú veľkým množstvom funkcií, najviac v prípade športových hodiniek. Dokážete uhádnuť, ktorá z týchto funkcií je najdôležitejšia? Je ňou funkcia rádiovo riadených hodiniek. Hodinky využívajúce túto funkciu sa dokážu samé nastavovať podľa rádiového signálu a vy sa tak môžete vždy spoľahnúť na presný čas. Niekoľko modelov, ktoré túto techniku využívajú, nájdete aj v internetovom obchode Stilago.sk, konkrétne v sekcii „Hodinky riadené rádio signálom“. Stačí si pozrieť kolekciu značky Meister Anker priamo na našich webových stránkach.

Potrebujete mať prehľad o aktuálnom dátume či dokonca dni v týždni? Vyberajte z hodiniek s funkciou Dátumovka alebo Deň v týždni. Funkcia Dátumovka vám pomocou čísla na ciferníku zobrazí aktuálny dátum, funkcia Deň v týždni zasa názov dňa v týždni pomocou jeho skratky.

Plne automatickým kalendárom zvyknú disponovať digitálne a kombinované hodinky.

Chronograf znamená funkciu stopiek, ktoré môžete mať kedykoľvek poruke. Tachymeter zas dokáže zmerať rýchlosť v kombinácii so stopkami (chronografom). Duálny čas prichádza vhod, keď potrebujete získať prehľad o čase vo dvoch vami zvolených časových pásmach. Funkcia Svetový čas dokáže zobraziť časy v rôznych časových pásmach sveta (podľa svetových metropol).

Barometer znamená, že hodinky sú vybavené snímačom na meranie barometrického tlaku. Luminiscenčné prvky vám umožnia odpočítať z hodiniek čas aj za šera alebo v úplnej tme.

Displeje prevažne digitálnych hodiniek disponujú funkciou osvetlenia, vďaka ktorej sa automaticky pri pohybe ruky rozsvietia. Nezabudnite zohľadniť aj vodotesnosť. Dámske hodinky, ktoré sú iba vlhko tesné, prachotesné a nesmú prísť do kontaktu s vodou, sa označujú pojmom water resistant. Ak za týmto označením nájdete informáciu o hĺbke v metroch alebo tlaku v atmosférach (ATM) či baroch (BAR), znamená to, že kontakt s vodou do nejakej miery vydržia.

Dobrá rada nad zlato, alebo to najdôležitejšie na záver

Skúste si položiť otázku, kedy a kam budete náramkové hodinky nosiť. Budú vás sprevádzať na ruke každý deň cestou do práce alebo vás budú reprezentovať iba v prípade spoločenských udalostí ako módny doplnok? Potrebujete hodinky na športové aktivity?

Na každodenné nosenie sa ideálne hodia práve klasické hodinky, od ktorých sa očakáva ich pohodlnosť a odolnosť proti poškodeniu. Ak ich dokážete skombinovať s oblečením a obľúbenými doplnkami, máte vyhraté. V prípade luxusných a drahších elegantných hodiniek na bežné nosenie pokojne zvoľte výraznejší dizajn. Je veľmi dôležité, aby dámske hodinky s ostatnými doplnkami farebne (prípadne aj materiálovo) ladili.

Dominantnou z outfitu ženy by mala byť všeobecne len jedna vec. Ak sú to šaty, zvoľte menej nápadné hodinky. Naopak pre formálny či nevýrazný odev sa najlepšie hodia výrazné hodinky. Hodinky majú byť vhodne skombinované aj so šperkmi, ktoré nosíte. Ako už bolo povedané, dámske hodinky sú v našej ponuke Stilago šperkom a týmto spôsobom k nim treba aj pristupovať. Rovnako dôležité je venovať pozornosť aj veľkosti ciferníku s ohľadom na veľkosť vašej ruky (na drobné, útle ruky sa lepšie hodia skôr menšie prístroje). Nezabudnite ani na štýl obliekania, ktorý preferujete a ktorý dotvára vašu jedinečnú osobnosť.